SFV23R-2STBE1HLF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
SFV23R-2STBE1HLF
Description:
CONN FFC FPC TOP 23POS 0.5MM R/A
User Guide
Actuator Color Black
Mating Cycles 20
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Voltage Rating 50V
Current Rating (Amps) 0.5A
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.071" (1.80mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Connector/Contact Type Contacts, Top
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Features Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Cable End Type Notched or Tabbed
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Positions 23
Series SFV-R
Locking Feature Flip Lock
Pitch 0.020" (0.50mm)