SFV26R-4STE1HLF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
SFV26R-4STE1HLF
Description:
CONN FPC TOP 26POS 0.5MM R/A
User Guide
Actuator Color Brown
Mating Cycles 20
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Voltage Rating 50V
Current Rating (Amps) 0.5A
Contact Finish Tin
Height Above Board 0.071" (1.80mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
FFC, FCB Thickness 0.30mm, 0.33mm
Connector/Contact Type Contacts, Top
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Features Zero Insertion Force (ZIF)
Cable End Type Notched
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Positions 26
Series SFV-R
Locking Feature Slide Lock
Pitch 0.020" (0.50mm)