SFW11R-1STZE1LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
SFW11R-1STZE1LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN FFC FPC BOTTOM 11POS 1MM RA
User Guide
Actuator Color Black
Mating Cycles 20
Housing Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Voltage Rating 100V
Current Rating (Amps) 1A
Contact Finish Tin
Height Above Board 0.106" (2.70mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
FFC, FCB Thickness 0.33mm
Connector/Contact Type Contacts, Bottom
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Features Zero Insertion Force (ZIF)
Cable End Type Tapered
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Positions 11
Contact Finish Thickness -
Termination Kinked Pin
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Series SFW-R
Locking Feature Slide Lock
Pitch 0.039" (1.00mm)