SI7172ADP-T1-RE3
Vishay Siliconix
Product No:
SI7172ADP-T1-RE3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Package:
PowerPAK® SO-8
Description:
MOSFET N-CH 200V PPAK SO-8
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1110 pF @ 100 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 19.5 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 50mOhm @ 10A, 10V
Supplier Device Package PowerPAK® SO-8
Vgs(th) (Max) @ Id 3.1V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Series -
Power Dissipation (Max) -
Package / Case PowerPAK® SO-8
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Vishay Siliconix
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.3A (Ta), 17.2A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 7.5V, 10V