Home / DC DC Converters / SIL06C-12SADJ-HJ
minImg
SIL06C-12SADJ-HJ
Artesyn Embedded Power
Product No:
SIL06C-12SADJ-HJ
Description:
DC DC CONVERTER 0.9-5V 30W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 80°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 13.8V
Voltage - Output 1 0.9 ~ 5V
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Size / Dimension 1.20" L x 0.61" W x 0.51" H (30.5mm x 15.5mm x 13.4mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 6A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 10.2V
Series SIL06C (30W)
Power (Watts) 30 W
Type Non-Isolated PoL Module
Package / Case 9-SIP Module
Efficiency 91%