SIL10E-05S1V5-V
Artesyn Embedded Power
Product No:
SIL10E-05S1V5-V
Description:
DC DC CONVERTER 1.5V 49W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output 1 1.5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 0.31" W x 0.50" H (50.8mm x 7.9mm x 12.7mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 10A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3V
Series SIL10E (50W)
Power (Watts) 49 W
Type Non-Isolated PoL Module
Package / Case 11-SIP Module
Efficiency 90%