Home / DC DC Converters / SIL15C-05SADJ-VJ
minImg
SIL15C-05SADJ-VJ
Artesyn Embedded Power
Product No:
SIL15C-05SADJ-VJ
Description:
DC DC CONVERTER 0.9-3.3V 50W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 80°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output 1 0.9 ~ 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.20" L x 0.40" W x 1.10" H (30.5mm x 10.2mm x 27.9mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 15A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.5V
Series SIL15C (75W)
Power (Watts) 50 W
Type Non-Isolated PoL Module
Package / Case 11-SIP Module
Efficiency 89%