Home / DC DC Converters / SIL15E-05W3V3-VJ
minImg
SIL15E-05W3V3-VJ
Artesyn Embedded Power
Product No:
SIL15E-05W3V3-VJ
Description:
DC DC CONVERTER 0.8-3.63V 55W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output 1 0.8 ~ 3.63V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 0.33" W x 0.50" H (50.8mm x 8.4mm x 12.7mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 15A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3V
Series SIL15E (55W)
Power (Watts) 55 W
Type Non-Isolated PoL Module
Package / Case 11-SIP Module
Efficiency 94%