Home / DC DC Converters / SIL20C2-00SADJ-HJ
minImg
SIL20C2-00SADJ-HJ
Artesyn Embedded Power
Product No:
SIL20C2-00SADJ-HJ
Description:
DC DC CONVERTER 0.59-5.1V 100W
In Stock : 284
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 13.8V
Voltage - Output 1 0.59 ~ 5.1V
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Size / Dimension 1.20" L x 0.61" W x 0.51" H (30.5mm x 15.5mm x 13.4mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 20A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.5V
Series SIL20C2 (100W)
Power (Watts) 100 W
Type Non-Isolated PoL Module
Package / Case 9-SIP Module
Efficiency 93%