SIL25C-12SNEG-V
Artesyn Embedded Power
Product No:
SIL25C-12SNEG-V
Description:
DC DC CONVERTER -5.05V 125W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 80°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 13.8V
Voltage - Output 1 -5.05V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.40" L x 0.52" W x 1.25" H (61.0mm x 13.2mm x 31.8mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 25A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 10.2V
Series SIL25C (125W)
Power (Watts) 125 W
Type Non-Isolated PoL Module
Package / Case 24-SIP Module
Efficiency 90%