Home / DC DC Converters / SIL30E-12W3V3-VJ
minImg
SIL30E-12W3V3-VJ
Artesyn Embedded Power
Product No:
SIL30E-12W3V3-VJ
Description:
DC DC CONVERTER 0.8-3.63V 99W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 14V
Voltage - Output 1 0.8 ~ 3.63V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 0.31" W x 0.50" H (50.8mm x 7.8mm x 12.7mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 30A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 8V
Series SIL30E (99W)
Power (Watts) 99 W
Type Non-Isolated PoL Module
Package / Case 20-SIP Module, 19 Leads
Efficiency 93%