Home / DC DC Converters / SIL60C2-00SADJ-VDJ
minImg
SIL60C2-00SADJ-VDJ
Artesyn Embedded Power
Product No:
SIL60C2-00SADJ-VDJ
Description:
DC DC CONVERTER 0.8-4V 240W
In Stock : 102
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 13.8V
Voltage - Output 1 0.8 ~ 4V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.98" L x 0.55" W x 0.80" H (50.3mm x 13.9mm x 20.3mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 60A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.5V
Series SIL60C2 (240W)
Power (Watts) 240 W
Type Non-Isolated PoL Module
Package / Case 38-SIP Formed Leads
Efficiency 89%