Home / DC DC Converters / SIL80C2-00SADJ-HJ
minImg
SIL80C2-00SADJ-HJ
Artesyn Embedded Power
Product No:
SIL80C2-00SADJ-HJ
Description:
DC DC CONVERTER 0.8375-5.1V 400W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 13.8V
Voltage - Output 1 0.8375 ~ 5.1V
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Size / Dimension 2.40" L x 1.25" W x 0.71" H (61.0mm x 31.8mm x 18.0mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 80A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.7V
Series SIL80C2 (400W)
Power (Watts) 400 W
Type Non-Isolated PoL Module
Package / Case 26-SIP Module, 23 Leads
Efficiency 88%