Home / DC DC Converters / SIL80C2-00SADJ-VJ
minImg
SIL80C2-00SADJ-VJ
Artesyn Embedded Power
Product No:
SIL80C2-00SADJ-VJ
Description:
DC DC CONVERTER 0.8-5V 400W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 13.8V
Voltage - Output 1 0.8 ~ 5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.40" L x 0.69" W x 1.25" H (61.0mm x 17.5mm x 31.8mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 80A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.7V
Series SIL80C2 (400W)
Power (Watts) 400 W
Type Non-Isolated PoL Module
Package / Case 24-SIP Module, 23 Leads
Efficiency 88%