Home / IC Sockets / SIP050-1X21-160BLF
minImg
SIP050-1X21-160BLF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
SIP050-1X21-160BLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN SOCKET SIP 21POS GOLD
User Guide
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -
Contact Material - Post Brass
Housing Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Number of Positions or Pins (Grid) 21 (1 x 21)
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post 200.0µin (5.08µm)
Series SIP050-1x
Type SIP
Contact Finish - Post Tin
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Termination Post Length 0.095" (2.41mm)
Features Closed Frame
Contact Material - Mating Beryllium Copper
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)