SIP20C-05S2V5
Artesyn Embedded Power
Product No:
SIP20C-05S2V5
Description:
DC DC CONVERTER 2.5V 15W
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output 1 2.5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.50" L x 0.23" W x 0.55" H (63.5mm x 5.8mm x 14.0mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 6A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.5V
Series SIP20C (20W)
Power (Watts) 15 W
Type Non-Isolated PoL Module
Package / Case 11-SIP Module
Efficiency 82%