Home / TVS Diodes / SMAJ8.5CA/TR13
minImg
SMAJ8.5CA/TR13
YAGEO
Product No:
SMAJ8.5CA/TR13
Manufacturer:
YAGEO
Package:
DO-214AC (SMA)
Description:
SMAJ, DO-214AC, 8.5V, 14.4V, REE
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 27.8A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 9.44V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Series SMAJ
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 14.4V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8.5V