SMI36-24-N-P5
CUI Inc.
Product No:
SMI36-24-N-P5
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 36W
In Stock : 730
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 6
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization Positive Center
Input Type Multi-Blade (Single Blade Included)
Applications ITE (Commercial)
Form Wall Mount (Class II)
Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approval Agency CCC, CE, cULus, FCC, PSE, UKCA
Input Connector NEMA 1-15P
Size / Dimension 3.09" L x 1.39" W x 2.60" H (78.5mm x 35.3mm x 66.0mm)
Product Status Active
Weight -
Current - Output (Max) 1.5A
Series SMI36
Power (Watts) 36 W
No Load Power Consumption 75mW
Region Utilized North America
Cord Length 59" (1.50m)
Efficiency Level VI, CoC Tier 2
Voltage - Output 24V
Standard Number 60950-1; 62368-1
Mfr CUI Inc.
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC