SMT15E-05W3V3
Artesyn Embedded Power
Product No:
SMT15E-05W3V3
Description:
DC DC CONVERTER 0.8-3.63V 41W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output 1 0.8 ~ 3.63V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 1.30" L x 0.53" W x 0.32" H (33.0mm x 13.5mm x 8.1mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 15A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3V
Series SMT15E (41W)
Power (Watts) 41 W
Type Non-Isolated PoL Module
Package / Case 6-SMD Module
Efficiency 95%