SMT15F-12S1V2
Artesyn Embedded Power
Product No:
SMT15F-12S1V2
Description:
DC DC CONVERTER 1.2V 15W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 13.2V
Voltage - Output 1 1.2V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 1.30" L x 0.53" W x 0.30" H (33.0mm x 13.5mm x 7.6mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 15A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 10.8V
Series SMT15F (15W)
Power (Watts) 15 W
Type Non-Isolated PoL Module
Package / Case 6-SMD Module
Efficiency 86%