SPD42R-393M
API Delevan Inc.
Product No:
SPD42R-393M
Description:
FIXED IND 39UH 300MA 290MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 300mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.115" (2.92mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 300 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 290mOhm Max
Inductance 39 µH
Series SPD42R
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 17MHz