STGFW40H65FB
STMicroelectronics
Product No:
STGFW40H65FB
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
TO-3PF-3
Description:
IGBT HB 650V 40A ISOWATT218
In Stock : 598
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 400V, 40A, 5Ohm, 15V
Input Type Standard
Switching Energy 498µJ (on), 363µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 80 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Td (on/off) @ 25°C 40ns/142ns
Supplier Device Package TO-3PF-3
Current - Collector Pulsed (Icm) 160 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 40A
Package / Case TO-3P-3 Full Pack
Gate Charge 210 nC
Power - Max 62.5 W