SXE15-48S1V8
Artesyn Embedded Power
Product No:
SXE15-48S1V8
Description:
DC DC CONVERTER 1.8V 11W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Isolation 1.5 kV
Voltage - Output 1 1.8V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 1.91" L x 1.15" W x 0.34" H (48.5mm x 29.2mm x 8.6mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 6A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 33V
Series SXE15 (15W)
Power (Watts) 11 W
Type Isolated Module
Package / Case 12-SMD Module
Efficiency 83%