SXE15-48S3V3J
Artesyn Embedded Power
Product No:
SXE15-48S3V3J
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 15W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Isolation 1.5 kV
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 1.91" L x 1.15" W x 0.34" H (48.4mm x 29.2mm x 8.5mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 4.5A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 33V
Series SXE15 (15W)
Power (Watts) 15 W
Type Isolated Module
Package / Case 12-SMD Module, 6 Leads
Efficiency 86%