T37033-11-0
Curtis Industries
Product No:
T37033-11-0
Description:
CONN BARRIER STRP 11CIRC 0.375"
User Guide
Operating Temperature 105°C
Top Termination Screws
Voltage Rating 300V
Color -
Current Rating (Amps) 20A
Terminal Screw Material Steel, Stainless
Wire Gauge 12-22 AWG
Bottom Termination Quick Connect (0.110")
Series 37000
Terminal Screw Finish -
Mfr Curtis Industries
Pitch 0.375" (9.53mm)