T93XB203KT20
Vishay Sfernice
Product No:
T93XB203KT20
Description:
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN SIDE
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±10%
Number of Turns 21
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Rectangular - 0.382" x 0.197" Face (9.70mm x 5.00mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Resistance 20 kOhms
Series T93
Power (Watts) 0.5W, 1/2W