T93XB501KT20
Vishay Sfernice
Product No:
T93XB501KT20
Description:
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN SIDE
In Stock : 24
Termination Style PC Pins
Tolerance ±10%
Number of Turns 21
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Rectangular - 0.382" x 0.197" Face (9.70mm x 5.00mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Resistance 500 Ohms
Series T93
Power (Watts) 0.5W, 1/2W