TAC566K006P06-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
TAC566K006P06-F
Description:
CAP TANT 56UF 10% 6V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code 6
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.180" Dia x 0.420" L (4.57mm x 10.67mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series TAC
Type Molded
Package / Case Axial
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 56 µF