Home / Wire to Board / TB002V-500-03GY
minImg
TB002V-500-03GY
CUI Devices
Product No:
TB002V-500-03GY
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
I/C Rectangular
User Guide
Wire Termination Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Screw Thread M2.5
Contact Material - Plating Copper Alloy - Tin Plated
Positions Per Level 3
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Color Gray
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Wire Gauge 12-22 AWG
Number of Levels 1
Series TB002V-500
Voltage 300 V
Mfr CUI Devices
Pitch 0.197" (5.00mm)
Mating Orientation Vertical with Board
Clamp Material - Plating Steel, Stainless
Features Interlocking (Side)
Package Bag
Current 15 A