Home / Wire to Board / TB007-508-10GR
minImg
TB007-508-10GR
CUI Devices
Product No:
TB007-508-10GR
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
I/C Rectangular
User Guide
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Screw Thread M3
Contact Material - Plating Copper Alloy - Tin Plated
Positions Per Level 10
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Torque - Screw 0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Color Green
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Wire Gauge 12-24 AWG
Number of Levels 1
Series TB007-508
Voltage 300 V
Mfr CUI Devices
Pitch 0.200" (5.08mm)
Mating Orientation Horizontal with Board
Clamp Material - Plating Copper Alloy - Nickel Plated
Features Interlocking (Side)
Package Box
Current 16 A