Home / Wire to Board / TBL003-254-07GR-2OR
minImg
TBL003-254-07GR-2OR
CUI Devices
Product No:
TBL003-254-07GR-2OR
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, 2.54,
In Stock : 190
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Wire Termination Screwless
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Screw Thread -
Contact Material - Plating Copper Alloy - Tin Plated
Positions Per Level 7
Screw Material - Plating -
Torque - Screw -
Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Color Green
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Wire Gauge 20-24 AWG
Number of Levels 1
Series TBL003-254
Voltage 150 V
Mfr CUI Devices
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mating Orientation Horizontal with Board
Clamp Material - Plating Steel, Stainless
Features Interlocking (Side), Lever Actuated
Package Tray
Current 2 A