Home / Wire to Board / TBL004V-508-22BE-2GY
minImg
TBL004V-508-22BE-2GY
CUI Devices
Product No:
TBL004V-508-22BE-2GY
Description:
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, 5.08,
In Stock : 179
User Guide
Wire Termination Screwless - Push Button Clamp
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Screw Thread -
Contact Material - Plating Copper Alloy - Tin Plated
Positions Per Level 22
Color Blue
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Wire Gauge 14-24 AWG
Number of Levels 1
Series TBL004V-508
Voltage 300 V
Mfr CUI Devices
Pitch 0.200" (5.08mm)
Mating Orientation Vertical with Board
Clamp Material - Plating -
Features Interlocking (Side), Push Button Actuated
Package Tray
Current 10 A