Home / Wire to Board / TBL007A-500-02GY
minImg
TBL007A-500-02GY
CUI Devices
Product No:
TBL007A-500-02GY
Description:
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, 5.00,
In Stock : 1469
User Guide
Wire Termination Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Screw Thread -
Contact Material - Plating Copper Alloy - Tin Plated
Positions Per Level 2
Color Gray
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Wire Gauge 14-26 AWG
Number of Levels 1
Series TBL007A-500
Voltage 300 V
Mfr CUI Devices
Pitch 0.197" (5.00mm)
Mating Orientation 45° (135°) Angle with Board
Clamp Material - Plating -
Features Interlocking (Side)
Package Tray
Current 15 A