Home / Wire to Board / TBL008V-1000-11BE
minImg
TBL008V-1000-11BE
CUI Devices
Product No:
TBL008V-1000-11BE
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, 10.0,
User Guide
Wire Termination Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Screw Thread -
Contact Material - Plating Copper Alloy - Tin Plated
Positions Per Level 11
Screw Material - Plating -
Torque - Screw -
Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Color Blue
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Wire Gauge 4-18 AWG
Number of Levels 1
Series TBL008V-1000
Voltage 600 V
Mfr CUI Devices
Pitch 0.394" (10.00mm)
Mating Orientation Vertical with Board
Clamp Material - Plating -
Features Interlocking (Side)
Package Box
Current 66 A