TBP01P1W-508-02BE
CUI Devices
Product No:
TBP01P1W-508-02BE
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
TERMINAL BLOCK, PLUGGABLE, W SCR
In Stock : 24382
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insulation Height 0.591" (15.00mm)
Contact Tail Length -
Ingress Protection -
Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Header Orientation -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish Nickel
Number of Levels 1
Current - UL 16 A
Screw Size M3
Mfr CUI Devices
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Copper Alloy
Features Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Voltage - IEC 320 V
Wire Gauge or Range - mm² 2.5mm²
Wire Gauge or Range - AWG 12-28 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Positions Per Level 2
Number of Positions 2
Torque - Screw 0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Termination Style Screw - Rising Cage Clamp
Color Blue
Wire Strip Length 7mm
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC 20A
Series TBP01P1W-508
Type Plug, Female Sockets
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.200" (5.08mm)