TBP01R1W-508-12BE
CUI Devices
Product No:
TBP01R1W-508-12BE
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
TERMINAL BLOCK, PLUGGABLE, W SCR
In Stock : 403
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Contact Tail Length 0.157" (4.00mm)
Ingress Protection -
Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Header Orientation 90°, Right Angle
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish Tin
Number of Levels 1
Current - UL 16 A
Screw Size -
Mfr CUI Devices
Plug Wire Entry -
Contact Material Copper Alloy
Features Mating Flange
Voltage - IEC 320 V
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Positions Per Level 12
Number of Positions 12
Torque - Screw -
Termination Style Solder
Color Blue
Wire Strip Length -
Mounting Type Through Hole
Current - IEC 20A
Series TBP01R1W-508
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.200" (5.08mm)