TBP02P1-381-07BE
CUI Devices
Product No:
TBP02P1-381-07BE
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
TERMINAL BLOCK, PLUGGABLE, 3.81,
In Stock : 1910
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insulation Height 0.441" (11.20mm)
Contact Tail Length -
Ingress Protection -
Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Header Orientation -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish Nickel
Number of Levels 1
Current - UL 8 A
Screw Size M2
Mfr CUI Devices
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Copper Alloy
Features -
Voltage - IEC 250 V
Wire Gauge or Range - mm² 1.5mm²
Wire Gauge or Range - AWG 16-28 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Positions Per Level 7
Number of Positions 7
Torque - Screw 0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Termination Style Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Color Blue
Wire Strip Length 7mm
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC 7A
Series TBP02P1-381
Type Plug, Female Sockets
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.150" (3.81mm)