TBP02R2-381-10BK
CUI Devices
Product No:
TBP02R2-381-10BK
Description:
I/C Rectangular
User Guide
Insulation Height 0.362" (9.20mm)
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Ingress Protection -
Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Header Orientation Vertical
Number of Levels 1
Current - UL 8 A
Contact Material Copper Alloy
Features Interlocking (Side)
Voltage - IEC 250 V
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Positions Per Level 10
Number of Positions 10
Torque - Screw -
Termination Style Solder
Color Black
Wire Strip Length -
Mounting Type Through Hole
Current - IEC 7A
Series TBP02R2-381
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.150" (3.81mm)