TBP03P2-350-11BEOR
CUI Devices
Product No:
TBP03P2-350-11BEOR
Description:
I/C Rectangular
User Guide
Insulation Height 0.303" (7.70mm)
Product Status Active
Contact Mating Finish Tin
Number of Levels 1
Current - UL 8 A
Screw Size -
Mfr CUI Devices
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Copper Alloy
Features Push Button Actuated
Voltage - IEC 320 V
Wire Gauge or Range - mm² 0.2-1.5mm²
Wire Gauge or Range - AWG 16-24 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Positions Per Level 11
Number of Positions 11
Torque - Screw -
Termination Style Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Color Blue
Wire Strip Length 9-10mm
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC 8A
Series TBP03P2-350
Type Plug, Female Sockets
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.138" (3.50mm)