TBP03P5-350-06BE
CUI Devices
Product No:
TBP03P5-350-06BE
2~24 POLES, PLUGGABLE, VERTICAL,
In Stock : 700
User Guide
Insulation Height 0.756" (19.20mm)
Product Status Active
Contact Mating Finish Nickel
Number of Levels 1
Current - UL 8 A
Screw Size M2
Mfr CUI Devices
Plug Wire Entry 270°
Contact Material Copper Alloy
Features -
Voltage - IEC 320 V
Wire Gauge or Range - mm² 0.2-1.5mm²
Wire Gauge or Range - AWG 16-28 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Positions Per Level 6
Number of Positions 6
Torque - Screw 0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Termination Style Screw
Color Blue
Wire Strip Length 6-7mm
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC 7A
Series TBP03P5-350
Type Plug, Female Sockets
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.138" (3.50mm)