TBP03R1-350-05BE
CUI Devices
Product No:
TBP03R1-350-05BE
Description:
2~24 POLES, PLUGGABLE, RECEPTACL
User Guide
Insulation Height 0.284" (7.21mm)
Contact Tail Length 0.134" (3.40mm)
Ingress Protection -
Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Header Orientation 90°, Right Angle
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish Tin
Number of Levels 1
Current - UL 8 A
Screw Size -
Mfr CUI Devices
Plug Wire Entry -
Contact Material Copper Alloy
Features Notch Guide
Voltage - IEC 250 V
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Positions Per Level 5
Number of Positions 5
Torque - Screw -
Termination Style Solder
Color Blue
Wire Strip Length -
Mounting Type Through Hole
Current - IEC 7A
Series TBP03R1-350
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.138" (3.50mm)