TBP05P1-762-03BE
CUI Devices
Product No:
TBP05P1-762-03BE
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
2~24 POLES, PLUGGABLE, VERTICAL,
In Stock : 2709
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insulation Height 0.713" (18.10mm)
Contact Tail Length -
Ingress Protection -
Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Header Orientation -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish Nickel
Number of Levels 1
Current - UL 15 A
Screw Size M3
Mfr CUI Devices
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Copper Alloy
Features Retention Latches (Non-Wire Side)
Voltage - IEC 1 kV
Wire Gauge or Range - mm² 0.5-2.5mm²
Wire Gauge or Range - AWG 12-28 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Positions Per Level 3
Number of Positions 3
Torque - Screw 0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Termination Style Screw
Color Blue
Wire Strip Length 7-8mm
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC 10A
Series TBP05P1-762
Type Plug, Female Sockets
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.300" (7.62mm)