TBP05P1-762-07GR
CUI Devices
Product No:
TBP05P1-762-07GR
User Guide
Insulation Height 0.713" (18.10mm)
Number of Levels 1
Current - UL 15 A
Voltage - IEC 1000 V
Wire Gauge or Range - mm² 0.5-2.5mm²
Wire Gauge or Range - AWG 12-28 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Positions Per Level 7
Number of Positions 7
Torque - Screw 0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Termination Style Screw
Color Green
Wire Strip Length 7-8mm
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC 10A
Series TBP05P1-762
Type Plug, Female Sockets
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.300" (7.62mm)