TBP05R1-762-02BE
CUI Devices
Product No:
TBP05R1-762-02BE
Description:
2~24 POLES, PLUGGABLE, RECEPTACL
In Stock : 1474
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insulation Height 1.122" (28.50mm)
Contact Tail Length 0.157" (4.00mm)
Ingress Protection -
Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Header Orientation 90°, Right Angle
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish Tin
Number of Levels 1
Current - UL 15 A
Screw Size -
Mfr CUI Devices
Plug Wire Entry -
Contact Material Copper Alloy
Features -
Voltage - IEC 630 V
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Positions Per Level 2
Number of Positions 2
Torque - Screw -
Termination Style Solder
Color Blue
Wire Strip Length -
Mounting Type Through Hole
Current - IEC 10A
Series TBP05R1-762
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.300" (7.62mm)