TCG112U025J1L
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
TCG112U025J1L
Description:
CAP ALUM 1100UF 25V AXIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance -10%, +75%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.750" Dia x 1.625" L (19.05mm x 41.28mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.431 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 190mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series TCG
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.63 A @ 2.4 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1100 µF