TCG500T450N1L
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
TCG500T450N1L
Description:
CAP ALUM 50UF 450V AXIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance -10%, +50%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.000" Dia x 1.625" L (25.40mm x 41.28mm)
Ripple Current @ Low Frequency 709 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.742Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series TCG
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 886.25 mA @ 2.4 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 50 µF