Home / Rocker Switches / TLGG-DA-TA205-TW-B/28V
minImg
TLGG-DA-TA205-TW-B/28V
Carling Technologies
Product No:
TLGG-DA-TA205-TW-B/28V
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
SWITCH ROCKER
User Guide
Illumination Type, Color Incandescent, Amber
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Actuator Marking No Marking
Ingress Protection -
Termination Style Wire Leads
Actuator Type Concave (Standard V) - Illuminated
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.57mm x 25.40mm
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Circuit SPST
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life -
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 28 VAC/DC
Series TLG
Switch Function On-Off
Voltage Rating - AC 125 V