Home / Varistors, MOVs / TND12G-680KB0LAAA0
minImg
TND12G-680KB0LAAA0
Chemi-Con
Product No:
TND12G-680KB0LAAA0
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
VARISTOR 68V 500A DISC 12MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 61.2 V
Capacitance @ Frequency 3200 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 68 V
Varistor Voltage (Max) 74.8 V
Series G
Energy 6.5J
Package / Case Disc 12mm
Mfr Chemi-Con
Maximum AC Volts 40 V
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 55 V
Current - Surge 500 A