TRE06S120-A-01E03 VI
Cincon Electronics Co. LTD
Product No:
TRE06S120-A-01E03 VI
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
In Stock : 66
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 80°C
Polarization Positive Center
Input Type Fixed Blade
Applications ITE (Commercial)
Form Wall Mount (Class II)
Output Connector Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Approval Agency CE, cULus, FCC
Input Connector NEMA 1-15P
Size / Dimension 2.05" L x 1.42" W x 0.99" H (52.0mm x 36.0mm x 25.2mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 500mA
Series TRE06 (6W)
Power (Watts) 6 W
No Load Power Consumption 75mW (Max)
Region Utilized North America
Cord Length 70.9" (1.80m)
Efficiency Level VI, CoC Tier 2
Voltage - Output 12V
Standard Number 60950-1; 62368-1
Mfr Cincon Electronics Co. LTD
Package Box
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC