TRE25R240-01E03 VI
Cincon Electronics Co. LTD
Product No:
TRE25R240-01E03 VI
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 25W
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 60°C
Polarization Positive Center
Input Type Multi-Blade (Included)
Applications ITE (Commercial)
Form Wall Mount (Class II)
Output Connector Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Approval Agency CE, cULus, FCC, GS, PSE, TUV
Input Connector Multi-Blade (Included)
Size / Dimension 2.80" L x 1.30" W x 1.91" H (71.0mm x 33.0mm x 48.4mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 1.05A
Series TRE25R (25W)
Power (Watts) 25 W
No Load Power Consumption 75mW (Max)
Region Utilized International
Cord Length 70.9" (1.80m)
Efficiency Level VI, CoC Tier 2
Voltage - Output 24V
Standard Number 60950-1
Mfr Cincon Electronics Co. LTD
Package Box
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC